Zeki Müren 14 yıl önce aramızdan ayrıldı

Zeki Müren

 Sanat Güneşi Zeki Müren’in aramızdan ayrılmasının ardından 14 yıl geçti.

Türk Sanat Müziği’nin unutulmaz ismi Zeki Müren, bundan 14 yıl önce aramızdan ayrıldı. TRT’de katıldığı programda rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve orada yaşamını yitiren Zeki Müren, sanat hayatı boyunca birçok başarılı albüme imza attı. Halkın büyük beğenisini kazanan Zeki Müren, Sanat Güneşi unvanı ile anılmaktaydı.

 Zeki Müren (d. 6 Aralık 1931, Bursa – ö. 24 Eylül 1996, İzmir), Türk Sanat Müziği sanatçısı. Makedonya Üsküp’ten Bursa’ya göç etmiş bir ailenin mensubudur. Türk sanat müziğinin en büyük isimlerinden kabul edilir ve lakabı Sanat Güneşi olmuştur.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980’den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum’daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı. 24 Eylül 1996 Salı günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş sayıda katılım ve büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emirsultan Mezarlığı’ndadır.

Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetçik Vakfı’na bıraktı.

Resmi doğum tarihi 1931 yılı olsa da, Zeki Müren 1933 yılında doğmuştur. O yıllarda ortaokula 12 yaşında başlanabildiği için ortaokula erken gidebilmek için yaşını büyütmek durumunda kalmıştır.

İlginizi çekebilecek diğer konular