Blog kategorisinde Zaman Yönetimi ve Yaşam Konforuna Etkileri konusunu inceliyorsunuz

Zaman Yönetimi

Günümüz dünyasında zaman yönetimi kritik önem taşıyor. Henüz işe koyulmadan önce dahi çok sayıda aşamadan geçiyor ve zamana karşı yarışıyoruz.

Gündelik yaşantı içinde veya iş hayatında  akılcı bir zaman yönetimi uygulamak başarılı kişilerin temel alışkanlıklarından, daha da önemlisi temel prensiplerinden biri. Bu yazıda gündelik hayattan ziyade, iş çevrelerinde zaman yönetimini ve önemini inceleyeceğiz.

Zamanı iyi kullanın

Eşsiz hayat becerilerden biri olan zamanı verimli kullanmak ve onu iyi yönetmek, profesyonel dünyaya adım atan yeni adaylar veya iş hayatında hali hazırda varlığını sürdüren kişiler için herkesin imrenerek yaklaşacağı ve başarıya hep daha yakın konumlandıracak biz özellik.

Stresle olan ilişkisi de değerlendirildiğinde, zamanı verimli kullanmayı öğrenmek, doğrudan sağlıklı yaşamın kapılarını aralamak gibi bir avantajı da yanında getiriyor.

İyi bir zaman yönetimi bilincine erişmek, kişinin öz disiplinine ve haliyle yaşantısının tamamına yakından etki ediyor. Sürekli ertelemek yerine bir an önce başlamayı denediğinizde yaşamdan daha fazla keyif almanın ve kendinize daha çok zaman ayırabilmenin konforuna ulaştırıyor.

Zaman yönetimi; hem de her an!

Karmaşık projeler, iş yükünü artıran faktörler ve günün yetmemesi gibi problemlerle hepimiz karşılaşabiliyoruz. Etkili bir zaman planlaması hakkında fikir sahibi olmak tek başına maalesef işe yaramıyor. Bu öğretileri bir an önce hayata geçirmeli ve günü değerli kılan şeyin aslında kendimiz olduğunun farkına varmalıyız.

Yaşamın her anını geriden takip etmek bir talihsizlik gibi görünse de, aslında üstesinden gelinebilecek bir durum. Ve işin sırrı zamanı verimli kullanmaktan geçiyor.

Aceleyle yapılan, son ana bırakılan işler kişiyi yoran en önemli sebeplerdir. Kaliteli zaman yönetimi ise bu yorgunluğu ömür boyu yok etmeyi sağlar.

Zaman Yönetimi

Zamana hakim olmak için etkili bir temel oluşturmalısınız

Düzenli egzersizler, sağlıklı beslenme ve iyi bir uyku düzeni odaklanmayı ve yoğunlaşmayı kolaylaştırır. Güçlü bir planlama yetisine hızlıca yaklaşmak istiyorsanız bu üç maddeyi ilk sıraya almalısınız. Öncelik listesinin en başına bunun yaşam konforunu arttırmaya yönelik önemli bir girişim olduğunu vurgulayan kişisel mottonuzu ekleyi de unutmayın.

Zamanı nasıl harcıyorsunuz?

Örneğin işe giderken yolda geçen süreyi ne ile değerlendirdiğinizi düşünün. Toplu taşıma araçlarında, serviste veya hususi aracınızda tek başına geçen seyahat süresi içerisinde en çok hangi aktiviteyi gerçekleştirdiğinizi gözden geçirmeli, kendiniz için en faydalı olacak şekilde yorumlamalısınız.

Çoğumuz seyahat süresini kitap-gazete okuyarak veya müzik dinleyerek geçirmeyi tercih ederiz. Bunları gün içinde zaman ayıramayacağınız için değil, o anı güzel yaşamak için yapıyorsanız belirli bir aşamayı zaten katetmişsiniz demektir.

Hayır diyebilmeyi başarmak kendinize vereceğiniz önemli bir ödüldür

Hedeflerinizle uyuşmayan bir projeye veya pozisyona zorlanmak yıpratıcı ve negatif etkilerini hızlı gösteren unsurlardır. Bunlardan tamamen kaçınmanın mümkün olmadığı zamanlarda dahi planınızın en sonuna ötelemek iyi bir fikir olabilir. Fakat hayır demek, işi kökten çözen harika bir çözümdür.

İlk başlarda yadırganacak ve mutsuz suratlarla karşılaşacak olsanız da, bir süre sonra kendinize kazandırdıkları, tatsız başlangıcın izlerini silecektir.

Dikkatinizi dağıtan etkenlerden uzaklaşın

Herkesin kendini iyi hissetme yöntemi farklıdır. Kimimiz müzikle çalışmaktan keyif alırken, kimimiz tamamen sessizliği tercih edebilir. Bu tamamen çay ve kahve seven insanlar arasındaki fark gibidir. Birisi için kahve güne iyi başlamanın en iyi yolu iken, bir diğerinde midesiyle olan lüzumsuz savaşın başlangıcı demektir.

Kendinizi iyi hissettiğiniz alanı oluştururken ısrarcı olmalısınız. Özellikle toplu çalışma alanlarında çalışma arkadaşlarınıza  hassasiyet göstermeniz, onlardan alacağınız pozitif etki yönünden fayda sağlayacaktır.

Yaptığınız işe tam odaklanmanız neyi gerektiriyorsa önce onu yapın. Televizyonun açık olması sizi yavaşlatıyorsa hemen kapatın, veya cep telefonunuzdaki bir mesaj grubu aralıksız olarak bildirimler gönderiyor, konsantrasyonunuzu bozuyorsa ivedi bir şekilde sessize alın. Çünkü işler bekledikçe çığ etkisi gösterme eğilimindedir ve bir sonraki planın zaman aralığına sarkan her iş artık sadece zaman kaybıdır.

Hayatınızı düzenli bir şekilde idame ettirmek istiyorsanız günlük görevler ve işlere yeterli özeni göstermeli, odaklanmayı zorlaştıran etkenlerden uzaklaşmalısınız. Bu sayede daha verimli olmayı başarabilir ve zaman darlığının sebep olduğu stresten kurtulabilirsiniz.

Mola vermek her zaman işe yarar

Günümüz insanının en can “sıkıcı” özelliği herhangi bir şeyden çabuk sıkılmak maalesef. Ve bu durum çoğu vakit erteleme gibi bir sonucu doğuruyor. Fakat bununla baş etmenin de yöntemleri var.

Küçük molalar konsantrasyonu artırmak için her zaman faydalıdır. Biraz ara verip temiz hava almak, kısa bir yürüyüş veya bir kaç egzersiz hareketi verimliliğe katkı sağlayacaktır. İşe geri döndüğünüzde daha yüksek performansla çalıştığınızı hemen fark edebilirsiniz.

Başka bir yazıda tekrar görüşünceye kadar blog kategorisini takipte kalın.