Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 75. yılı

Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 75. yılında törenlerle anılacak.
Mehmet Akif ErsoyCumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdıran Mehmet Akif Ersoy, şair olmasının yanı sıra düşünür, yazar, veteriner, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi, milletvekili ve İstiklal Madalyası sahibi bir şahsiyet.

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873’te İstanbul’da doğdu. Ersoy, öğrenimine dört yaşlarındayken Fatih’teki Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. 2 yıl burada eğitim gördükten sonra Fatih İptidaisi’ne geçti. Babası bu sırada kendisine Arapça öğretmeye başladı. Fatih Merkez Rüştiyesi’nde dil derslerine ilgi duyan Ersoy, özel öğretmenlerden Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı.

İlk ve ortaöğreniminin ardından dönemin gözde okullarından Mülkiye Mektebi’nde eğitime başlayan Ersoy, buradaki eğitimini babasının vefatı ve ardından evlerinin yanması üzerine yarıda bıraktı. Halkalı’daki Baytar Mektebi’ne (veterinerlik fakültesi) parasız yatılı olarak giren Ersoy’un şiire olan ilgisi bu yıllarda daha da arttı. Mehmet Akif Ersoy, bu okulu 1893’te birincilikle bitirdi.

Mehmet Akif Ersoy, TBMM’nin açılmasından sonra Büyük Önder Atatürk’ün davetiyle 1920’de Burdur milletvekili seçildi.

Ankara’ya geldiğinde kalacak çok fazla yer olmadığından Tacettin Dergahı’nda kalmaya başladı. Bu arada Milli Mücadele ruhunu yansıtacak bir marşın yazılması gündeme geldiğinde Mehmet Akif’ten de milli marş yazması istendi. Bu teklifi para ödüllü olduğu için başta kabul etmeyen Mehmet Akif, Hasan Basri Çantay’ın ısrarı ve Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricasıyla ulusal marş yarışmasına katıldı.

Mehmet Akif, orduya ithaf ettiği İstiklal Marşı’nı bugün ”Mehmet Akif Ersoy Evi” olarak hizmet veren Tacettin Dergahı’nda yazdı. İstiklal Marşı, 17 Şubat 1921’de Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye’de yayınlandı, Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunduktan sonra 12 Mart 1921’de ulusal marş olarak kabul edildi.

Ersoy, marşı yazması dolayısıyla kendisine verilen 500 lirayı kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar’ül Mesai Vakfına bağışladı.

İstiklal madalyasıyla ödüllendirilen Ersoy, birkaç yıl yazları İstanbul’da, kışları Mısır’da geçirdikten sonra 1926 kışından itibaren Mısır’a yerleşti. Daha sonra siroza yakalanan Ersoy, tedavi için döndüğü İstanbul’da 27 Aralık 1936’da hayatını kaybetti.