Blog kategorisinde Seslendirme Yapmak İstiyorum | Uzay Medya konusunu inceliyorsunuz

Seslendirme Yapmak İstiyorum

Seslendirme yapmak, seslerin büyülü dünyasına adım atmak birçok kişi için ulaşılamaz bir rüyaydı çok uzak olmayan zamana kadar. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte seslendirme ajansları daha erişilebilir oldular ve bu da dublaja ilgi duyan kişiler için yeteneklerini değerlendirebilmek noktasında yeni bir fırsat ortaya çıkardı.

Birçok kişinin hayalini süsleyen seslendirme yapma merakı, ajansımıza gün içerisinde yapılan başvuruları değerlendirdiğimizde genellikle adayların kendilerinden çok eş-dost, arkadaş çevresinin motivasyonuyla hayat buluyor.

Yetenek – Eğitim – Tecrübe

Parıltılı sesler her zaman dikkat çeker, fakat seslendirme yapmak için sadece iyi bir sese sahip olmak ne yazık ki yeterli değil -tabii bu durum hevesinizi kaçırmamalı-. Elbette çoğu meslek gibi seslendirmenin de bazı kuralları ve olmazsa olmazları var.

Usta seslendirme sanatçıları arasında yer almak uzun ve zahmetli bir süreci beraberinde getiriyor. Yeteneklerinizi doğru tekniklerle geliştirmek için seslendirme eğitimi alarak işe başlamanızı öneriyoruz.

Sizin için derlediğimiz listeyi dilerseniz birlikte inceleyelim

  1. Seslendirme yapabilmek için ya doğuştan yetenekli ve çocuk sayılabilecek yaşlardan beri mesleğin içinde olmalı, ya da çok sıkı bir eğitim almalısınız.
  2. Bütün tiyatro sanatçıları iyi seslendirme yapamaz. İyi bir tiyatro oyuncusu olmanız, bazen mikrofon karşısında işe yaramayabilir.
  3. İlk ilgi duyduğunuz günden başlamakla birlikte, sürekli pratik yapmak sizi geliştirir. Reklam seslendirme, film dublajı, karşınıza ne çıkarsa çıksın, duyduğunuzun daha iyisini kendiniz yapmaya çalışın.
  4. Enerjinizi yüksek tutmak, tüm seslendirme alanlarında size fayda sağlayacaktır. En duygusal mesajı bile doğru aktarabilmek ve etki uyandırabilmek yüksek enerji gerektirir.
  5. Zaman zaman doğaçlama yapmak iyidir, fakat bunu alışkanlık haline getirmek sizi ve seslendirme yönetmenini yoracaktır. Kayıtta doğal davranmakla, doğaçlama yapmayı birbirine karıştırmamalısınız.
  6. Mikrofon karşısında kendinizi rahat hissediyor ve stüdyoya ait olduğunuzu düşünüyorsanız işlem tamamdır, diğer detayları çerez sayabilirsiniz.

Bir de şu var » Seslendirme sanatçısı olmak istiyorum