Blog kategorisinde Seslendirme Sanatçısı Olmak İstiyorum | Uzay Medya konusunu inceliyorsunuz

Seslendirme sanatçısı olmak istiyorum

Seslendirme sanatçısı olmak isteyen adaylar için hazırladığımız bu yazıda, nasıl seslendirmen olunur, hangi aşamadan başlanmalı gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Seslendirme sanatçısı olmak için kurs şart mı?

Özünde teknik bir sanat olan seslendirme, doğru yöntemlerin öğrenilmesi ile altından kalkılabilir bir dal. Bu işi usta tiyatro sanatçılarının göğüslediği doğru; fakat, iyi bir eğitimle siz de seslendirmeye adım atabilirsiniz.

Seslendirme sanatçısı olmak istiyorum ve bunu bir meslek olarak yapacağım diyorsanız ilk aşama mutlaka iyi bir seslendirme eğitimi olmalı.

Seslendirme kursları burada devreye giriyor ve çoğunluğu tiyatro sanatçılarından oluşan eğitim kadrolarıyla diksiyon, fonetik, spikerlik, sunuculuk, oyunculuk, seslendirme eğitimleri veriyor.

Seslendirme Sanatçısı

Seslendirme kursu ne kadar sürer?

Birçok seslendirme kursu sertifika programını 3 ay gibi bir sürede tamamlamaktadır. Bu süre, eğitim aldığınız alana göre farklılık gösterebilir.

Başarılı bir seslendirme sanatçısı olmak için azimle ve disiplini elden bırakmadan sürekli seslendirme pratiği yapmalı, Türkçe kurallarına riayet etmeli ve sesinize iyi bakmalısınız.

Eğitimimi tamamladıktan sonra hemen iş bulabilir miyim?

Seslendirme eğitiminizi tamamladıktan sonra, seslendirme ajansları veya dublaj stüdyolarına başvuruda bulunabilirsiniz. Ses örneklerinizin değerlendirmeye alınması ilk adım olarak sevindirici olsa da, asıl belirleyici olan sesinize gelen taleplerdir.

Seslendirme ajanslarına nasıl bir ses örneği göndermem gerekir?

Dublaj ajansları farklı alanlarda faaliyet göstermekte. Sadece reklam seslendirme yapan, veya sadece film seslendirme işiyle ilgilenen firmalar var. Bu durumda ajansın faaliyet alanına en yakın demo kaydı onlara sunmak sizi kendilerine daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır.

Kurs ücretleri nelerdir?

Kurs fiyatları branş doğrultusunda belirlenmektedir. Bu hususta en doğru bilgiye kurs merkezlerini arayarak veya ziyaret ederek erişebilirsiniz.